Community Christian School Shining Bright at Math Olympics

Congratulations to all of the bright students who participated in the annual Math Olympics for 3rd through 8th grade students.  Community Christian School had 34 students compete at the local level.  18 of those students qualified to go to the Area Competition in Houston, Texas.

mo1

 

mo2

mo3

 

mo4

 

mo5

3rd Grade Computation
Carolyn Wilhite                     Superior (2nd Place)                       Area Qualifier
Isabel Sylestine                     Superior (4th Place)                        Area Qualifier
Gage Mott                              Excellent                                            Area
4th Grade Computation
Daisy Bergene                       Superior (5th Place)                        Area
Tyler Shearin                          Excellent                                            Area
Rickey Etheridge                  Excellent                                            Area
5th Grade Computation
Chloe Griffith                         Excellent                                            Area
Cole Reneau                          Participant
Genesis Chambers              Participant
6th Grade Computation
Kaelan Long                            Participant
Julianna Sylestine                Participant
Hannah Chitty                       Participant
7th Grade Computation
Jacob Carter                           Participant
Katie Jasper                            Participant
J Michael Woodcroft          Participant
8th Grade Computation
Marlaina Delarosa                Participant
Joya Sullivan                           Participant
3rd Grade Reasoning
Gil Gomez                               Participant
Isaac Rizzato                           Participant
Elijah Samuel                         Participant
4th Grade Reasoning
Emily Robinson                     Excellent                                            Area
Lauren Williams                    Excellent                                            Area
Aron Akhtar                           Excellent                                            Area
5th Grade Reasoning
Blake Johnston                     Excellent (4th Place)                       Area
Logan Ellis                                Excellent (5th Place)                       Area
Rachel Rose                            Excellent                                            Area
6th Grade Reasoning
Brice Sylestine                       Excellent (4th Place)                       Area
Rahul Patel                             Excellent                                            Area
Julian Oceguera                    Excellent
7th Grade Reasoning
Kaley Breaux                          Excellent                                            Area
Cade Daigle                            Participant
Allison Le                                 Participant
8th Grade Reasoning
Nate Willett                            Excellent (4th Place)                       Area
Brendan Sylestine               Participant