Highlights

A snapshot of our Graduating Students:

  • Federal Credit Union, Gulf Credit Union, Orange Sheriff’s Posse, VFW, Military Order of Stars and Bars, PIE, Lamar Honors Program, Mirabeau B. Lamar Scholarship, National Merit Scholarships, Orange Jaycees, Rotary Club, Kiwanis Club, Sabine Federal Credit Union
  • Active in National Honor Society, National Junior Honor Society, Student Council, Who’s Who Among American High School Students, The National Young Leader’s Conference, Washington, D.C., and HOBY Leadership conference, and Student Leadership Institute.
  • National Merit  finalists,  National Merit Commended Scholars, National Merit Corporate Finalists, Outstanding Students of America (honor of less than 1% of students nationwide), Toyota Community Scholars Semifinalist, Texas A&N Science Camp, published in The Law Review
  • Attending/Attended:
Texas A&M University

Baylor University

East Texas Baptist University

Lamar University, Orange

Oral Roberts University

Christ for the Nations

McNeese University

St. Edwards University

Southern Nazarene College

Emory University

Lamar, Orange

University Tulsa Law School

Texas Medical School – Galveston

Dallas Baptist University

Sam Houston State University

Houston Baptist University

Lamar University, Port Arthur

Pensacola Christian College

Mary Hardin Baylor

University of Texas

Southwestern Assembly of God

Lamar University, Beaumont

University of Texas – Arlington

LeTourneau University

Extra-Curricular Activities:

  • Interscholastic, academic, athletic, and fine arts competitions through TAPPS (Texas Association of Private and Parochial Schools)
  • Student Activities/Competitions in academics and fine arts through ACSI (Association of Christian Schools International) – Choir Festival, Math Olympics, Science Fair, Speech Meet, Spelling Bee

Athletic Program Achievements:

2011-2012

Volleyball:

-District, Bi-district, and area champions

-One of our seniors got district MVP (Ivey Benoit)

-All 5 seniors made district first team

-2 made 2nd team all-state

-All 5 seniors made Academic all-state

Girls basketball:

-District, bi-district, and area champions

-4 girls received 1st team all-district honors

Boys basketball:

-District, bi-district, area, regional champions

-State Final Four

-One of our players received district MVP (Matthew McAfee)

Softball:

-1st year of softball

-3 girls on all-district 2nd team

-2 girls on all-district Honorable Mention

Football:

-1st year of football

-3 athletes made 1st team all-district

-3rd in district

-Made the playoffs the very first year

Football:

-Adding junior high football in the 2012-2013 school year

Track & Field:

-State Qualifiers:

-4×100 Relay: Charles Wagner, Jr., Marquise Grant, Joseph Leblanc, Jacob   Alexander (alternates Brett Foster and Alexander Parrish)

-4×400 Relay: Joseph Leblanc, Brett Foster, Joseph Pulido, Jonathan Breaux (alternates Charles Wagner, Jr. and Jacob Alexander)

-Running Long Jump: Jacob Alexander

-State Finalists:

-Jacob Alexander—2nd place in long jump

-4×100 Relay—4th place

Tennis:

-District Champions in Boys Doubles (Brett Foster and Matthew McAfee)

-State Champions in Boys Doubles

Sports we have this year

JUNIOR HIGH: co-ed soccer, girls volleyball, boys and girls cross country, girls and boys basketball, girls and boys tennis, girls and boys golf, girls and boys track and field, girls softball

HIGH SCHOOL: girls and boys cross country, girls volleyball, girls and boys basketball, girls and boys tennis, girls and boys golf, girls and boys track & field, girls softball

Sports we plan to add next year

Junior high football

Junior High Cheerleading

In the 2011-2012 school year alone, we have funded and built a football field and a softball field. We’re GROWING, competing, and continuing a tradition of excellence in our sports programs!

2010/2011

TAPPS 1A

TENNIS

STATE

CHAMPIONS

2010-2011

VARSITY BOYS DOUBLES

BRETT FOSTER

MATTHEW MCAFEE

COACH GARY HAVENS

TAPPS 1A

GOLF

STATE

CHAMPIONS

2010-2011

GARY BELL

AARON FRAZIER

MATTHEW MCAFEE

RYAN WHITTEN

TYLER WHITTEN

COACH JIMMY BELL

TAPPS 1A

TRACK

ALL-STATE

2010-2011

ETHAN BERWICK

1ST PLACE—HIGH JUMP

C.J. WAGNER

3RD PLACE—100M

STATE QUALIFIERS

AMY BENOIT

MELANIE BENOIT

ETHAN BERWICK

HANNAH BREAUX

JOSIE JAY

DANIEL BATTISE

ALEX PARRISH

ZACK ANDERSON

MARY ANN RILEY

C.J. WAGNER

COACH AMANDA BRITNELL

TAPPS 1A

BOYS BASKETBALL

DISTRICT

BI-DISTRICT,

AREA

CHAMPIONS

2010-2011

#14 ZACK ANDERSON

#12 DONOVAN ARMSTRONG

#20 DANIEL BATTISE

#21 ETHAN BERWICK

#2 BRETT FOSTER

#44 DEANDRE JONES

#50 MATTHEW MCAFEE

#33 ALEX PARRISH

#14 JOSEPH PULIDO

#22 JACOB TREVINO

#25 C.J. WAGNER

#00 TYLER WHITTEN

COACH RICK HYMAN

COACH CHRIS BELLARD

TAPPS 1A

GIRLS BASKETBALL

DISTRICT, BI-DISTRICT,

AREA, REGIONAL

CHAMPIONS

2010-2011

#20 AMY BENOIT

#5 HALEY BRACK

#11 HANNAH BREAUX

#32 BLAIR DUPRE

#2 JOSIE JAY

#10 SAMANTHA LEIFESTE

#14 MALLORI PARRISH

#35 JENNA PROCELLA

#33 MARY ANN RILEY

COACH DAN BRACK

COACH ADAM STRANDBERG

MANAGER MELANIE BENOIT

MANAGER MADISON TRAHAN

TAPPS 1A

GIRLS BASKETBALL

STATE

FINAL FOUR

2010-2011

#20 AMY BENOIT

#5 HALEY BRACK

#11 HANNAH BREAUX

#32 BLAIR DUPRE

#2 JOSIE JAY

#10 SAMANTHA LEIFESTE

#14 MALLORI PARRISH

#35 JENNA PROCELLA

#33 MARY ANN RILEY

COACH DAN BRACK

COACH ADAM STRANDBERG

MANAGER MELANIE BENOIT

MANAGER MADISON TRAHAN

TAPPS 1A

VOLLEYBALL

DISTRICT, BI-DISTRICT,

AREA

CHAMPIONS

2010-2011

 

#11 AMY BENOIT

#15 IVEY BENOIT

#5 HALEY BRACK

#4 LAUREN JACKSON

#7 JOSIE JAY

#10 SAMANTHA LEIFESTE

#12 MALLORI PARRISH

#8 MADALYN TRAN-RENO

COACH JAMI FOSTER

MANAGER SARA SCARBOROUGH

All banners navy

14 font letters: gold

12 font letters: white

2008-2009

  • TAPPS State Cross-Country Girls Runner up, Boys 7th
  • TAPPS District 8 Volleyball Runner up
  • SAPL District JV Boys Basketball Runner up
  • TAPPS District 8 Varsity Girls Basketball Runner up
  • TAPPS District Tennis 4th, State Qualifier
  • TAPPS District Golf Boys 2nd, State Boys 4th
  • TAPPS State Track Boys 1st, 400m
  • TAPPS State Track Boys 3rd, 1 mile
  • TAPPS State Track Boys 3rd, 2 mile
  • TAPPS State Track Girls 1st, 2 mile
  • TAPPS State Track Girls 2nd, 1 mile
  • TAPPS District Play-offs

2007-2008

  • TAPPS State Girls Cross County 7th place
  • TAPPS State Track Boys 4th 400m
  • TAPPS State Track Boys 3rd 2 mile
  • TAPPS State Girls Tennis Doubles Semifinals, District
  • TAPPS District Golf 7th, State Qualifier Boys
  • TAPPS State Boys Cross County 5th place
  • TAPPS District High School volleyball 3rd place
  • Jr. High Volleyball 1st Place CCS tournament

2006-2007

  • TAPPS State Girls Cross County 6th place
  • SAPL Jr. High Volleyball 3rd place district
  • TAPPS  High School Volleyball 1st place east zone, 3rd place district
  • TAPPS State Girls champion mile & 2 mile
  • TAPPS State Boys Track 7th place 400m
  • TAPPS State Girls Track 5th place 800m
  • TAPPS Girls tennis doubles 3rd place district, state qualifier
  • TAPPS Girls tennis doubles 1st place district, 3rd place state
  • TAPPS Girls golf 3rd place district, 7th place state
  • CCS Cheerleaders Fellowship of Christian Cheerleaders National Champions

2005-2006

  • TAPPS State Golf Tournament – boys team 6th place
  • TAPPS Boys All State Golf Team 7th place, individual
  • TAPPS Girls All State Golf Team 7th place, individual
  • TAPPS Tennis State qualifier, individual
  • TAPPS Male Athlete of the Year

Fine Arts Opportunities:

  • Art
  • Sound Team
  • Speech
  • Drama
  • Yearbook
  • Praise & Worship Team

Student Service Organizations:

  • Student Council
  • National Honor Society
  • SLi
  • National Junior Honor Society
  • Chain Reaction

Community Service & Outreach:

  • Adopt-a-Highway (trash pick-up)
  • Blue Santa
  • Christmas Cards for Veteran’s Hospital Patients
  • Foster Children International
  • Hospital/Nursing Home Ministry
  • House of Refuge
  • Thanksgiving Food Drive
  • Samaritan’s Purse
  • Senior Mission Trip
  • Mini Mesters – week long service projects